Tipy na výlet
Tipy na výlet
Safari Park Dvůr Králové
Safari Park Dvůr Králové je druhá největší zoologická zahrada v Česku. Najdete tu nejvíce afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody. Do Afriky už dokázal převézt osm nosorožců a další stovku ohrožených živočichů. Zároveň je to jediné místo na světě, kde se podařilo rozmnožit severního bílého nosorožce v lidské péči.
V Africkém safari návštěvníci projíždějí mezi volně se pohybujícími zebrami, antilopami, ptáky a od roku 2017 i žirafami. Jako jediná zahrada ve střední Evropě nabízí možnost projet ve Lvím safari mezi smečkou lvů. Safari funguje v závislosti na počasí zhruba od května do října. Ani v zimním období však lidé nepřijdou o drtivou většinu zvířat od slonů, všech šelem, primátů či plazů až k jediným okapi pralesním v zemi nebo stovkám podivuhodných druhů ptáků. Celoročně jsou otevřeny vnitřní expozice a pavilony, jako například Madagaskar a Kongo, jediná průchozí expozice pro tučňáky v Česku, Vodní světy a Jedovatá Afrika, krytá expozice nosorožců, hrošíků, okapi, pavilon šelem a další.
V roce 2018 byla v secesní vile La Rose, správní budově zahrady, otevřeno unikátní Muzeum kostí, kde se návštěvník seznámí se stavbou těla obratlovců. Mimo jiné tam k vidění kostra nejslavnějšího nosorožce světa, Sudána, který byl posledním samcem nosorožce nbílého severního na Zemi. V roce 2019 se k otevření připravuje krytý pavilon žiraf. Součástí safari parku je největší stálá sbírka obrazů Zdeňka Buriana na světě a přírodní amfiteátr. Příjemným zpestřením jsou také radovánky na několika obrovských hřištích nebo v lanovém parku pro děti i dospělé.
Safari park je Afrika v srdci Evropy a krásy tohoto kontinentu je tu možné vnímat všemi smysly po celý rok. Dvůr hostí letní africký festival, výstavy, Safariběh na záchranu ohrožených druhů či třeba koncerty afrických kapel. V Safari pivovaru vaří vlastní pivní speciály, jejichž konzumací lidé přispívají na chov a záchranu nosorožců a mimo jiné pořádají úžasné gastronomické cesty po stopách Zikmunda a Hanzelky. V areálu je vlastní pekárna nebo pražírna africké kávy a v sezoně lze povečeřet na terase vily s výhledem na zvířata z jihozápadní Afriky, mezi krokodýly nebo si udělat piknik u nádherného jezera s hrochy. Milovníci zvířat mohou po celý rok v safari parku i přespat ve stylovém Safari Park Resortu a dostat se díky jedinečné nabídce zážitků k mnoha zvířatům na dosah..
Hospitál Kuks
Kuks by byl zřejmě dodnes jen pomístním názvem u vísky Slotov, kdyby si jej za své letní sídlo nevybral František Antonín Špork, významný objednavatel uměleckých děl přelomu 17. a 18. stol., jedna z nejzajímavějších postav českého baroka. Jeho zásluhou zde vznikl ostrov barokního umění, inspirovaný mnoha evropskými vzory, obraz ideálního světa, jehož součástí je krom života kypícího v hraběcí rezidenci a lázních také duchovní a charitativní složka v podobě kláštera s hospitálem, korunovaným hrobkou svého zakladatele a hřbitovem špitálních chovanců, věčností a smrtí. Smrt a život, zábava a rozjímání v důmyslné scenérii, tak jak to vidělo baroko.
V roce 1946 se uskutečňují první organizované prohlídky soch před hospitálem a barokní lékárny uvnitř. Roku 1958 byla budova prohlášena kulturní památkou, ovšem s ohledem na tehdejší ideologii nesprávně jako Státní zámek Kuks. V roce 1995 - už jako hospitál - byla povýšena na národní kulturní památku.
Bylinková zahrada Hospitalu Kuks
Bylinková zahrada se rozprostírá za budovou hospitálu už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby zdejší lékárny U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Význam zahrady upadá kolem roku 1945, kdy lékárna i hospitál definitivně přestávají sloužit svému účelu. V druhé polovině 20. století připomínala někdejší bylinková zahrada spíš parodii na francouzský park. Prostor byl rozčleněn na šestnáct čtverců, zatravněn, čtverce ohraničeny zimostrázem a boky zahrady osázeny habrovím.
V letech 2013 až 2015 však celý areál hospitálu prošel rozsáhlou rekonstrukcí, v rámci kteréž došlo i na obnovu bylinkové zahrady.
Braunův Betlém
V původně loveckém revíru založil Betlém majitel nedalekého Kuksu hrabě František Antonín Špork. Stalo se tak po r. 1725, kdy byl ve Vídni odmítnut společný plán kukského pána a jezuitů z blízké Žirče na zřízení křížové cesty od jezuitské rezidence do Nového lesa. Špork se rozhodl na liknavé jezuity zaútočit pomocí plastik, které měly žirečským otcům ukázat, jak jsou ve své zbožnosti vlažní, a že je to právě Špork, který Pána příkladně oslavuje.
Vzniklo tak velkolepé divadlo biblických scén, doplněné výjevy ze života poustevníků, žijících na rozdíl od jezuitů v samotě a odříkání. Práce na výzdobě svěřil hrabě Špork svému "dvornímu" sochaři Matyáši Bernardu Braunovi (1684-1738). Zejména tváří v tvář mohutným poustevníkům Juanu Garinovi a Onufriovi (oba okolo r. 1726) pochopíme, proč se sochaři přezdívá východočeský Michelangelo. Cyklus světců doplňují sochy Maří Magdaleny a Jana Křtitele. Okrsek získal jméno podle ústředního dvojreliéfu, představujícího Narození Páně a Příjezd Tří králů. Motiv Krista se objevuje ještě nad studnou Jákobovou, kde Kristus usedl se ženou ze Samaří při svém putování svatou zemí (asi r. 1728).
Řada dalších děl již bohužel zanikla. Z těch, které se podařilo zachovat, jmenujme ještě například sochu Anděla Gloria či sochu sv. Jeronýma, které můžeme obdivovat v hospitální zahradě v Kuksu.
Přehrada Les Království
Několik kilometrů od Dvora Králové nad Labem, proti proudu řeky Labe, se nachází přehrada Les Království, jedna z nejkrásnějších přehrad v Čechách. Jako pohádka působí přehradní hráz, věže, dům hrázného, vodní plocha i okolní rozsáhlé lesní porosty.
Důvodem k postavení této přehrady byla velká voda v červenci roku 1897, která byla tenkrát brána jako voda stoletá. Přehrada se začala stavět v roce 1910 zároveň s přehradou na horním toku Labe u Špindlerova Mlýna. Tyto dvě přehrady měly zabránit škodám, které velká voda z roku 1897 způsobila na Královédvorsku a Jaroměřsku. Přehrada u Dvora Králové nad Labem však do začátku války v roce 1914 dostavěna nebyla, byla dokončena až v roce 1919 a o dva roky později zde byla vybudována elektrárna.
Účel přehrady je především ochranný, tj. zachycování velké vody. Dalším úkolem je výroba elektrické energie a do třetice je to zlepšování průtoku při nízkých stavech vody. Od roku 1964 je přehrada chráněna jako kulturní památka, roku 2010 byla vyhlášena za národní kulturní památku.
Žireč
Žireč je součástí města Dvůr Králové nad Labem. Na místě nynějšího zámku stávala renesanční tvrz z roku 1581. V polovině 17. století byla předána jezuitům, kteří zde začali budovat svou rezidenci. Současně s tím byla ves povýšena na město. Jezuitské městečko bylo doplněno řadou plastik, z nichž některé jsou dílem Braunova spolupracovníka, místního rodáka, Jiřího Pacáka.
V historicky zajímavé obci můžete navštívit areál Domova sv. Josefa s přilehlým parkem. Areál Domova sv. Josefa se skládá z několika částí: ze samotného Domova sv. Josefa, Bylinkové zahrady Josefa Kamela, parku, kostelu sv. Anny a sociálního podniku u sv. Anny.
K pravidelným akcím, které se pořádají každý rok v zámeckém parku a okolí patří: Svatoanenské zahradní slavnosti a výstava drobného zvířectva. Svatoanenské zahradní slavnosti se konají v sobotu před nebo po svátku sv. Anny v červenci, výstava drobného zvířectva, kterou pořádá ZO ČSCH Žireč, pak koncem srpna.
Adršpašské skály
Tisíce skalních věží, kouzelná příroda a výhledy, ze kterých se vám bude tajit dech. Jakmile vstoupíte do národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, ocitnete se ve zcela jiném světě. Takovém, kde nejvyšší věž Milenci sahá až do výšky 81,4 metrů a odkud padá z 16 metrů působivý Velký vodopád. Objevíte uličku úzkou pouhých 50 centimetrů i malebné jezírko s průzračně čistou vodou. Přijeďte objevit krásu přírody, která vám učaruje na první pohled.
Pro zajištění komfortního zážitku všech návštěvníků je od dubna 2021 zaveden rezervační systém, který reguluje počet turistů v oblasti. Vstupenky si snadno zajistíte online na oficiálních stránkách adrspasskeskaly.cz. To je zvláště důležité v letních měsících, kdy bývá návštěvnost nejvyšší. Kapacita prohlídkového okruhu je omezena na 400 osob za hodinu, což zaručuje klidnější a příjemnější prohlídku.
Dělostřelecká tvrz Dobrošov
Dělostřelecká tvrz Dobrošov byla budována jako součást československého meziválečného opevnění ve 30. letech 20. století, ale její výstavba nebyla nikdy dokončena. Měla být společně s dalšími dělostřeleckými tvrzemi páteřním opevněním severní hranice republiky. Stavba začala v září 1937 a ukončena byla o rok později. Postaveny byly celkem 3 ze 7 plánovaných objektů – dělostřelecký srub Zelený a dva pěchotní sruby Můstek a Jeřáb.
Od 60. let 20. století je zde umístěna expozice zaměřená na československé opevnění. Mezi lety 2019 a 2022 prošla pevnost nákladnou rekonstrukcí, během které bylo vybudované nové návštěvnické centrum a zásadně se proměnila i expozice v jednotlivých pevnostních objektech.